dentada-logo

endodontİ

img-1

Endodonti, kök kanal tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Endodontik tedavi yada kanal tedavisi; kök kanallarının boşaltılması, genişletilmesi, dezenfekte edilmesi ve doldurulması işlemidir. Kök kanallarının içersinde geri dönüşü mümkün olmayan iltihabi reaksiyonlar geliştiğinde kanal tedavisi uygulanmaktadır. Bu dişlerde genelde derine kadar ilerlemiş büyük çürüklere rastlanır.

Çürük gelişimi haricinde dişe gelen mekanik yada termal travmalar sonucunda da benzeri tablolar oluşabilmekte ve kanal tedavisi gerekebilmektedir. Kanal tedavisinin prensibi, hasta sinir dokusunu çıkartıp boşluğu dolgu ile doldurmaktır. Kanal tedavisi lokal anestezi ile yapılır. Bu sebeple hasta ağrı duymaz. Çürük alan temizlenerek dişin içindeki iltihaplı pulpaya ulaşılır.

Dişin kanallarının sayıları da değişir. 1,2,3,4 ve daha fazla kanallı dişler vardır.Kanallar özel aletlerle temizlenerek, ilaçlarla yıkanır ve doldurulur. Pulpitis tedavi edilmezseoksijensiz yaşayan çürüme bakterileri ölü dokuyu yok ederler, sonuç gangrendir. Diş hekimi bu durumda dişi açar dişten irin ve çürüme gazları çıkar, bu şekilde ağrı azalır.